Prowansja, rozpościerająca się od Camarque, przez Lazurowe Wybrzeże aż do Nicei, słynie z dobrych win zarówno białych jak i czerwonych. Jednak specjalnością tego miejsca są wina różowe.
Coraz większą popularność zyskują szczepy Cabernet Sauvignon, Syrah i Mourverde. Tutejsi winiarze ciągle doskonalą techniki uprawy winorośli i wyrobu wina. Znawcy wina przyrównują ich smak do tego z rejonu Bordeaux. Jednak mniej zróżnicowany klimat powoduje, że wina z różnych roczników nie różnią się znacznie od siebie (tak jak to bywa w przypadku win z Bordeaux). Pomimo to ceny wyrobów prowansalskich dalej pozostają wysokie − być może ze względu na wysokie ceny tutejszych gruntów.
W klasie AC (Appellation Contrôlée) wyróżnia się:
Côtes de Provence, Coteaux d’Aix-en-Provence, Bandol, Bellet, Cassis, Palette.
Côtes de Provence
Wina w prowansalskim stylu, w których można wyczuć maliny, truskawki, wiśnie i czarne porzeczki.
Tutaj w Domaine de Trévallon produkowane jest jedno z najciekawszych win ostatniej dekady − mieszanka Cabernet Sauvignon i Syrah. Może długo leżakować.
Bandol
Powstaje z kilku szczepów tj. Mourvedre, Grenache, Syrah. Dojrzewając przez wiele lat w drewnianej beczce nabiera interesującego zapachu ziół prowansalskich.
Bellet
Wino o wiśniowym posmaku. Cała apelacja znajduje się na powierzchni 50 hektarów winnic położonych na idealnie nasłonecznionym zboczu w okolicy Nicei na wysokości 200-300 metrów. Klimat, gatunek gleby, jak i uformowanie gruntu w specjalne tarasy z kamieni zwane Restanques tworzą doskonałe warunki do uprawy winorośli.
Palette
Miniaturowa 15 hektarowa apelacja. Wina tu wytwarzane leżakują przez 3 lata w orzechowych beczkach.
Produkowane ze szczepów Ugni Blanc, Clairette i Marsanne usytuowanych około 20 km na wschód od Marsylii. Wina te pasują do dań przyprawionych prowansalskimi ziołami, koziego sera czy kurczaka z czosnkiem. Niestety nie da się ich kupić w Polsce.