Ta przepiękna śródziemnomorska wyspa znana jest o wiele bardziej ze swojego wina, niż jako miejsce narodzin Napoleona. Winorośl uprawiano tu już od czasów starożytnych, od VI w. p.n.e. Uprawy zapoczątkowali Fokajczycy, a kontynuowali rzymianie. We wczesnym średniowieczu, podczas panowania Arabów, produkcja wina znacznie spadła, ale już w późniejszych wiekach wróciła do dawnej świetności.
Korsyka ma cieplejszy i bardziej suchy klimat niż Francja na stałym lądzie, średnia temperatura w lipcu wynosi 23 °C. Jest tu więcej górzystych terenów niż na innych wyspach Morza Śródziemnego, wraz z prądami morskimi przyczynia się to do różnic klimatu w różnych częściach wyspy.
Na Korsyce jest 9 regionów AOC oraz całą wyspę obejmuje oznaczenie Vin de Pays de l’Île de Beauté. Do najważniejszych regionów należy Patrimonio, Ajaccio i Vin de Corse.
Patrimonio znajduje się na północy wyspy, na zachód od miasta Bastia. Na tamtejszych wapiennych i gliniastych ziemiach uprawia się głównie odmianę Nielluccio, z której produkuje się czerwone i różowe wina. Stanowią one prawie 95 % całej produkcji tego regionu. Białe wina wytwarza się ze szczepu Vermentino. Wina z tego regionu najlepiej pić rok do 3 lat po leżakowaniu.
Ajaccio obejmuje winnice położone na południowozachodniej części Korsyki. Wina produkuje się głównie z szczepu Sciacarello, są to przeważnie wina czerwone i różowe, natomiast wina białe wytwarza się z mieszanki Ugni Blanc i Vermentino. Dodaje się też odmiany Barbarossa, Nielluccio, Grenache, Cinsault i Carignan.
Region Vin de Corse wraz z podregionami wytwarza prawie 45 % wina na Korsyce. Znajdują się tutaj najstarsze winnice na wyspie. Czerwone i różowe wina produkuje się z odmian Nielluccio, Sciacarello i Grenache, a białe w przeważającej części z Vermentino. W podregionie Vin de Corse-Coteaux du Cap Corse, położonym na północnym krańcu wyspy, produkowane są wina słodkie ze szczepów Muscat i Aleatico.