Terytorium Ligurii przypomina kształtem łuk wciśnięty pomiędzy morze, góry, granicę francuską i Toskanię. To właśnie bliskość gór i morza zapewnia specyficzny klimat bardzo korzystny dla wegetacji roślin.
W strefie przybrzeżnej rosną przepiękne sosny morskie, agawy i palmy, natomiast rejony górskie pokrywają lasy bukowe, kasztanowce, sosny, jodły oraz modrzewie.
I właśnie pomiędzy brzegiem morza a szczytami gór, na zboczach wzgórz powstały niezliczone systemy tarasów na których uprawia się winorośl i drzewa oliwne.
Liguria dzieli się na 2 części: zachodnią – Riviera di Ponente i wschodnią – Riviera di Levante.
Odnaleziono tutaj dokumenty świadczące o długich korzeniach regionalnego winiarstwa – sięgające czasów Starożytnych. W okresie średniowiecza kultura wina rozprzestrzeniła się po całym terenie Ligurii. Jednakże już wtedy istniały 2 główne centra uprawy i wyrobu wina: rejon La Spezia i Cinque Terre oraz Riviera di Ponente.
Cinque Terre jest nazwą odcinka liguryjskiej Riviery w okolicach miasta La Spezia. Nazwa wywodzi się pięciu miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.
Najbardziej popularnym czerwonym winem liguryjskim jest Rossese. Centrum produkcji tego wina znajduje się w Dolceacqua.
Produkcja win w Ligurii nie jest prowadzona na dużą skalę. Spowodowane jest to ukształtowaniem terenu – koniecznością budowania zespołów tarasów na zboczach górskich, wspieranych charakterystycznymi kamiennymi murami. Choć wyglądają bardzo malowniczo, nie są łatwym miejscem do pracy.
Apelacje regionalne – DOC
- Cinque Terre and Cinque Terre Sciacchetra
- Colo di Luna
- Colli di Levanto
- Golfo del Tigullio
- Pornassio or Ormeasco di Pornassio
- Riviera Ligure di Ponente
- Rossese di Dolceacqua or Dolceavqua
- Al Polcevera