Około 100 kilometrów od Bratysławy, na północnym wschodzie w rejonie Nitry leży miasteczko Topolčianky. Tutaj właśnie urzęduje największy słowacki producent win jakościowych. Pierwsze informacje o tutejszych winnicach pochodzą z 1723 roku.
Topolčianky stały się letnią siedzibą T. G. Masaryka – pierwszego prezydenta nowopowstałej Czechosłowacji. W tym czasie lokalne wina zyskały sympatie nie tylko prezydenta, ale także bywalców praskich barów i restauracji.
Tutejsze przetwórnie wina łączą w sobie tradycję z nowoczesnością – można tu zauważyć ogromne drewniane beczki liczące sobie 50 lat, jak i nowoczesny sprzęt – kadzie wykonane ze stali kwasoodpornej.
Vinárske závody Topolčianky zlokalizowane są w Regionie Nitry i Południowej Słowacji. W winnicach uprawia się wiele światowych odmian takich jak Chardonnay, Sauvignon blanc, Cabernet Sauvignon, Pinot Nirale, ale też wiele lokalnych, nie spotykanych w innych rejonach Europy szczepów takich jak: Devin, Palava, Muskat Moravsky, Frankovka modra, Neronet, Alibernet. Najpopularniejszym szczepem jest Traminer.
W Topolčiankach produkuje się około 80 rodzajów win. Nazwa Château Topolčianky przeznaczona jest dla win najwyższej jakości. Winogrona te pochodzą z bardzo korzystnie usytuowanej winnicy, cieszącej się optymalnymi warunkami dla wegetacji winorośli.
Po winiarni organizowane są wycieczki z przewodnikiem, opowiadającym historię tego miejsca – po słowacku bądź angielsku. Ciekawostką może być fakt, że wino sprzedaje się tu nie tylko w zaetykietowanych butelkach, ale również „na litry” – czyli do przyniesionych wcześniej pojemników.