Alzacja jest idealną podróżniczą destynacją dla miłośników wina. Poruszając się po Route de Vin (winnym szlaku) mamy szansę podziwiać zarówno piękno przyrody, zwiedzać malownicze francuskie wsie oraz miasteczka, jak i doceniać walory produkowanego tu wina.
Ta 180 kilometrowa trasa cieszy się popularnością nie tylko w okresie winobrania. Bierze ona swój początek w Marlenheim, wiedzie przez górskie rejony Wogezy i kończy się w Than, niedaleko Strasbourga.
Alzacja urzeka swoim pięknem: brukowanymi uliczkami, domami z „pruskiego muru” z oknami przyozdobionymi pelargoniami, fontannami i zacisznymi winiarniami. Swój oryginalny, niemiecki charakter zawdzięcza zawirowaniom historii. Alzacja usytuowana blisko granicy niemiecko-francuskiej, na pewien okres pomiędzy rokiem 1870 a wybuchem Pierwszej Wojny Światowej, zmieniała przynależność państwową.
Zarówno w Alzacji, jak i sąsiednim niemieckim rejonie Palatynacie, uprawia się winorośl. Alzackie wina różnią się smakiem od win mozelskich( niemieckich win wytwarzanych w Mosel-Saar-Ruwer) są na ogół bardziej wytrawne, bogatsze, mniej kwaskowe i mają więcej alkoholu.
Alzacki szlak winny
Oficjalnie szlak rozpoczyna się w Marlenheim, jednak warto rozpocząć podróż od stolicy Alzacji Strasbourga z pięknym starym miastem, osiemnastowiecznym Pałacem Rohan i Muzeum Alzackim.
Szlak wiedzie przez:
Marlenheim, Molsheim, Rosheim z romańskim kościółkiem Św. Piotra i Pawła oraz ośmiokątną dzwonnicą;
Le Mont Sainte-Odile i Barr – winiarska stolica francuskiego Dolnego Renu;
Andlau, Mittelbergheim, Dambach-La-Ville, Châtenois, Sélestat, Orschwiller, Sainte-Hypolite, w którym można zwiedzić średniowieczny zamek Haut-Koenigsbourg, odbudowany w latach 1901-1908 przez Wilhelma II;
Bergheim, Ribeauvillé – perełkę alzackiej architektury okresu Renesansu;
Zellenberg, Riquewihr – jedno najlepiej zachowanych i najchętniej odwiedzanych alzackich miasteczek. W czasie spaceru brukowanymi uliczkami można podziwiać alzacką architekturę oraz winnice. Tutaj swoją siedzibę mają znane domy winiarskie Maison Hugel et Fils, Beblenheim, Kientzheim, bractwo winne Confrérie St-Etienne;
Kaysersberg, gdzie można obejrzeć ratusz w stylu reńskiego Renesansu;
Ingersheim i Colmar, będące największym miasteczkiem na winnym szlaku z urokliwą średniowieczną dzielnicą i tzw. Małą Wenecję, muzeum Unterlinden, Domem Pfisterów;
Turckheim, Wintzenheim, Wettolsheim;
Eguisheim – niezwykle malownicze miasteczko, miejsce narodzin papierza Leona IX;
Husseren-Les-Châteaux, Munster, Wasserbourg, Gueberschwihr, Pfafenheim, Rouffach,Soultzmatt, Lautenbach, Guebwiller, Bergholtz, Orschwihr, Soultz-Haut-Rhin, Thann.
Szlak winny oferuje oczywiście znacznie więcej atrakcji niż zostało wspomnianych w artukule.
[…] Alzacja to najbardziej na północ wysunięty region winiarski we Francji. Otoczenie pasmem […]